.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Venisova pyramida - Sakkára

Rozměry pyramidy: 
strana základny: 55,75 m
sklon stěny: 56°
výška 43 m

Několik stovek metrů jihozápadně od Džoserovy pyramidy si nechal vybudovat poslední panovník 5. dynastie, Venis, svůj monumentální pomník. Ačkoliv je Venisova pyramida ze všech pyramid Staré říše nejmenší, do dějin se zapsala do té doby nevídanou věcí. Jako první pyramida v dosavadní historii budování pyramid byly její vnitřní prostory zdobeny tzv. Texty pyramid.
Pyramida, která se kdysi nazývala "Krásná jsou místa (kultu) Venisova", dnes připomíná nevelkou hromadu, skromně se krčící ve stínu slavné Džoserovy stupňovité pyramidy.
Přes její dnešní neutěšený stav, neušla pozornosti Perringově i Lepsiově, byť jen velmi povrchně. Podzemní prostory však zůstaly neprozkoumány už do roku 1881, kdy do nich pronikl Maspero, povzbuzený krátce před tím úspěšnými objevy Textů pyramid v pyramidách Pepiho I. a Merenrea. Systematické archeologické výzkumy jejího okolí zahájil z Masperova pověření v letech 1889 – 1903 Barsanti, jehož práce byla velmi úspěšná.
Jádro pyramidy bylo sestaveno z menších, hrubě opracovaných bloků místního vápence. Obložení pak, jak bylo zvykem, z pečlivě opracovaných a vyhlazených bloků bílého vápence. V nejspodnějších vrstvách se obložení dochovalo na původním místě, zčásti pak bylo zrekonstruováno, a to zejména na jižní straně pyramidy. Právě na této straně byl vytesán nápis princem 19. dynastie Chamuesetem, připomínající rekonstrukci tehdy již poškozené pyramidy, který se podařilo ze zlomků částečně sestavit.
Nad vchodem do sestupné chodby vedoucí do nitra pyramidy stála původně jednoduchá tzv. severní kaple o jedné místnosti, z níž se do současnosti dochovaly pouze základy. Za vchodem následovala chodba složená ze dvou částí. Sestupné a vodorovné. Uprostřed vodorovné části byly tři mohutné monolity, které sloužily jako hlavní zátaras. Chodba ústila do malé předsíně a následně do pohřební komory. Obě komory měly sedlový strop. U západní, alabastrem obložené stěny, ležel bazaltový sarkofág. Zbývající stěny komory a stěny předsíně zdobily Texty pyramid, vytesané v hlubokém reliéfu a omalované zelenou barvou. Strop zdobily žluté hvězdy na modrém pozadí. U jihovýchodního nároží stála malá kultovní pyramida. Obě pyramidy byly obehnány mohutnou, přes 7 m vysokou, kamennou zdí.
Součásti Venisova komplexu byla i stavba ve tvaru dvojice lodí jižně od horní části vzestupné cesty. Pravděpodobně v ní byly uloženy dvě dřevěné lodě štíhlého tvaru, symbolizující denní a noční bárku slunečního boha, k jehož družině se faraón po smrti připojil. Zvláštností komplexu jsou hrobky královen, které nejsou ve tvaru pyramid, ale mastab.