.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Tetiho pyramida - Sakkára

Rozměry pyramidy: 
strana základny: 78,5 m
sklon stěny: 53° 13'
výška 52,5 m

"Trvalá jsou místa (kultu) Tetiho", tak nazval svůj pyramidový komplex první panovník 6. dynastie Teti. Ironií osudu je dnešní stav pyramidy a nepatrné pozůstatky zádušního chrámu. Teti svou pyramidu vybudoval nejseverněji ze všech pyramid v Sakkáře.
Historie moderních archeologických výzkumů má obvyklé schéma: V roce 1839 ji zkoumal Perring, krátce po něm na přelomu let 1842-43 Lepsius. Jako "první" do ni vnikl v roce 1881 Maspero, veden snahou najít Texty pyramid. Po těchto prvotních průzkumech následovalo mnoho dalších.
Jádro pyramidy mělo pět stupňů. Vchod do podzemí ležel pod dlažbou dvora severní kaple na severní straně pyramidy. Chodba byla postavena z vápencových bloků. Na jejím začátku a konci byla navíc zesílena obložením z červené žuly. Jako hlavní zátaras sloužily tři žulové padací desky umístěné zhruba uprostřed vodorovné části chodby. Předsíň a západně od ní orientovaná pohřební komora měly sedlový strop, tvořený třemi vrstvami mohutných vápencových bloků. Vrchol nejspodnější vrstvy ležel zhruba na úrovni základny pyramidy. U západní stěny pohřební komory ležel sarkofág, vyloupený již v dávných dobách, spolu s pohřební výbavou. Stěny předsíně a pohřební komory zdobily Texty pyramid, strop hvězdnou oblohou napodoboval podsvětí.
Poblíž jihovýchodního nároží pyramidy stála menší kultovní pyramida obklopena vlastní ohradní zdí. Údolní chrám objeven nebyl a ani vzestupná cesta zatím nebyla zkoumána.
V okolí pyramidy vzniklo velké pohřebiště. Leží na něm malé pyramidové komplexy Tetiho manželek Iputy I. a Chuity, a dále hrobky slavných vezírů Mereruky a Kagemniho, v nichž se dochovala nádherná reliéfní výzdoba.

Chuitina hrobka

Hrobka Tetiho manželky Chuity je poněkud záhadná. Mezi egyptology existují názory, že se možná vůbec nejedná o pyramidový komplex. Hrobka leží severně od Tetiho pyramidy, v sousedství pyramidového komplexu další panovníkovy manželky Iputy I. Byla objevena v roce 1898 Loretem, který ji sám za pyramidu nepovažoval. Její archeologický výzkum dosud nebyl dokončen.