.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Pyramida Senusreta I. - Lišt

Rozměry pyramidy: 
strana základny: 105 m
výšky pyramidy: 61,25 m
sklon stěny: 49° 24'

Senusret I. si zvolil pro svůj pyramidový komplex místo poblíž dnešního Lištu, asi 1,5 km od pyramidy svého otce Amenemheta I. Nazval ji "Senusret shlíží na obě země". Historie výzkumu pyramidy spadá do stejného období jako výzkum pyramidy Amenemheta I.
Na stavbu byl použit vápenec z nedalekých lomů. Jádro spočívá na základové plošině z kamenných bloků. Bylo vyztuženo skeletem kamenných zdí. Volný prostor mezi nimi vyplňovala odpadní suť a písek. Obložení tvořily bloky jemného bílého vápence. Na rozdíl od pyramidy Amenemheta I. zde nebylo zjištěno, že by při stavbě bylo použito kamene ze starších pyramidových komplexů.
Vchod do pyramidy ležel v dlažbě dvora před středem severní stěny. Nad ním stála tzv. severní kaple (v pozdějším období 12. dynastie se přestala stavět, neboť změnou plánů podzemí a přesunem vchodu na jiná místa zcela ztratila svou funkci). Za vchodem se chodba svažuje k jihovýchodu. U vchodu byla chodba obložena žulou a dodnes v ní vězí až 20 tun těžké zátarasy z téhož materiálu. Celé podzemí je stejně jako u pyramidy Amenemheta I. zatopeno spodní vodou. Předpokládá se, že pohřební komora leží asi 24 m nad základnou. U jihovýchodního nároží stála malá kultovní pyramida. Vyloupena byla již ve starověku a později zničena zloději kamene. Podobně dopadl i zádušní chrám. Naštěstí se dochovaly poměrně velké zbytky dlažby, které umožnily rekonstrukci původního plánu.
Na rozlehlém prostranství mezi vnitřní a vnější ohradní zdí bylo objeveno devět malých pyramidových komplexů, tři při jižní a po dvou při západní, severní a východní straně pyramidy. Byli v nich pohřbeni členové královské rodiny. Pyramidy měly i své zádušní chrámy a ohradní zdi. V těchto komplexech a někdy také mimo ležely další pohřební šachty. Z devíti pyramid byli zatím určeni pouze dva z jejich majitelů. Jedna patří královně Nofretě I. a další princezně Itakaietě. Nofret I. byla dcerou Amenemheta I. a manželkou Senusreta I. (tedy i sestrou). Byla první egyptskou královnou, jejíž jméno bylo psáno v kartuši, což do té doby byla výsada pouze faraónů.
V roce 1884 došlo severně od zádušního chrámu k významnému objevu. Pod dlažbou pyramidového dvora bylo objeveno deset vápencových sedících soch Senusreta I. v nadživotní velikosti.