.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Sahureova pyramida - Abúsír

Rozměry pyramidy: 
strana základny: 78,5 m
výšky pyramidy: 48 m
sklon stěny: 50° 30'

Sahure si pro svůj pyramidový komplex vybral místo u dnešního Abúsíru, poblíž Veserkafova slunečního chrámu - svého předchůdce. Není zcela jasné, proč si Veserkaf vybral toto pusté místo, tak vzdálené od svého pyramidové komplexu v Sakkáře. Stavitelé Sahureova komplexu místo nazvali "V září se zjevuje Sahureova duše". V základních rysech navazoval na předchozí hrobky, ale v uspořádání, volbě stavebního materiálu a zejména v pojetí reliéfní výzdoby se v mnohém lišil. Již ve starém Egyptě byl zdrojem inspirace a dodnes je považován za vývojový mezník královské hrobky.
Dnes Sahureova pyramida připomíná nevelkou hromadu kamene. Její současná výška je 36 m. Snad díky tomu nebudila u prvních badatelů velký zájem. Do podzemních prostor pronikl až Perring a po něm provedla krátký výzkum výprava Lepsiova. Následovalo půl století nezájmu. Pyramida byla znova otevřena de Morganem, ale ani tento výzkum netrval příliš dlouho. Základní výzkum provedl až na počátku 20. let minulého století Borchardt. Na základě jeho výzkumu se stal Sahureův komplex památkou prvořadého významu. V současné době je pyramida zkoumána Egyptskou správou pod vedením Zahiho Hawáse.
Sahureova pyramida stojí na nevelkém pahorku na okraji pouště, asi 20 m nad nilským údolím. Podloží pyramidy nebylo nikdy zkoumáno, ale podle sousední Ptahšepsesovy mastaby se soudí, že nestojí na skále, ale na plošině vytvořené nejméně ze dvou vrstev hrubě opracovaných vápencových bloků.
Dnešní špatný stav neumožňuje stanovit ani některé základní údaje, jako jsou její vzhled, rozměry a zejména plán podzemních místností. Jádro bylo šestistupňové, složené z hrubě opracovaných vodorovně kladených bloků místního, málo kvalitního vápence. Obložení tvořily dobře opracované bloky bílého vápence dovezeného z Massary na protějším břehu Nilu. Při zaměřování pyramidy se stavitelé dopustili pozoruhodné nepřesnosti. Jihovýchodní roh je ve srovnání se severovýchodním posunut o 1,58 m k východu, tzn. že půdorys není čtvercový.
Vchod do pyramidy leží těsně nad základnou severní stěny. Krátká sestupná chodba ústí do malého vestibulu, za kterým následuje zátaras z červené žuly. Pak se chodba mírně zvedá. Krátce před vstupem do předsíně pohřební komory se chodba mění na vodorovnou. Chodba je postavena z vápence a na třech místech zpevněná červenou žulou. Předsíň se nachází přímo ve vertikální ose pyramidy a stejně jako západněji položená pohřební komora, byla v minulosti zloději kamene zničena tak, že dnes nelze přesně určit původní plán. Komory měly sedlový strop složený ze tří nad sebou umístěných obrovských vápencových bloků. Před východní stranou pyramidy stojí zádušní chrám. Měl dvě části, veřejnou a soukromou. U jihovýchodního nároží stála malá kultovní pyramida s délkou strany 15,7 m a výškou 11,6 m. Měla vlastní ohradní zeď. Její jádro bylo původně dvoustupňové. Rovněž i ona byla již v minulosti zdevastována zloději kamene.