.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Raneferefova (nedokončená) pyramida - Abúsír

Rozměry pyramidy: 
strana základny: 65,5 m
výšky pyramidy (mastaby): 7 m
sklon stěny: 64° 30'

Jihozápadně od Neferirkareovy pyramidy lze spatřit zpola zavátý nejnižší stupeň jádra pyramidy, která byla až do nedávné doby považována za jednu z největších záhad abúsírské nekropole.
Stavby si povšiml již Perring, po něm Lepsius, de Morgan, Borchrdt a další egyptologové. Na jméně stavitele Raneferefa se shodli pouze někteří z nich. Všichni se však shodovali v názoru, že jde o rozestavěnou a předčasně opuštěnou stavbu, která nikdy nesloužila svému původnímu záměru, tj. k pohřbu faraóna. Ve 2. polovině 70. let se opuštěnou památkou začala zabývat archeologická expedice Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy. Některé okolnosti totiž napovídaly, že nedokončená pyramida se nakonec přece jen stala královským hrobem.
Jak potvrdilo přesné geodetické zaměření, její severozápadní nároží se mělo dotýkat linie spojující severozápadní rohy Sahureovy a Neferirkareovy pyramidy, která představovala základní osu abúsírského pohřebiště. Podobná osa existuje i na pohřebišti v Gíze. Zde ji představuje linie spojující jihovýchodní nároží pyramid Chufua, Rachefa a Menkaurea. Obě linie, gízská i abúsírská, směřují do prostoru Heliopole, kde se protínají. Jejich průsečík se pravděpodobně nacházel v chrámu slunečního boha Re, respektive v obelisku, který představoval podle starých Egypťanů "pevný bod" tehdejšího světa.
Raneferef byl nejstarším synem krále Neferirkara a královny Chentkaus II. Raneferef zemřel velice mlád, ve staří okolo 20-ti let. Stavbu pyramidy stačil tedy pouze zahájit. Pyramida, jejíž původní jméno znělo "Božská je moc Raneferefova", nestála na pevném podloží, ale na základové plošině postavené ze dvou vrstev mohutných vápencových bloků. Stavba jádra byla poměrně jednoduchá, ve vodorovných, asi 1 m vysokých vrstvách.
Pohřební komora leží mírně pod úrovní základny pyramidy. Sondáž v sestupné chodbě a i v roce 1995 zahájený odkryv suti v pyramidě potvrdily, že podzemní místnosti pyramidy byly stavebně dokončeny. Lze předpokládat, že plán se v podstatě neliší od plánů jeho předchůdců. V době kdy byly dokončeny vnitřní prostory a stavba dosáhla výšky prvního stupně, Raneferef pravděpodobně zemřel. Dokončení komplexu pak bylo z ekonomických a časových důvodů nemyslitelné. Stavební projekt byl pak drasticky změněn. Dokončený první stupeň byl obložen hrubě opracovanými bloky bílého vápence a nahoře pokryt tenkou vrstvou jílu. Hrobka tak získala tvar velké mastaby.