.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Pyramida Chentkaus II. - Abúsír

Rozměry pyramidy:
strana základny: 25 m
výšky pyramidy: 17 m
sklon stěny: 52°

Při jižní straně Neferirkareovy pyramidy lze spatřit zbytky komplexu královny Chentkaus II., pravděpodobně manželky krále Neferirkarea, tvořený malou pyramidou a zádušním chrámem. Tuto domněnku potvrdil Perringův nález z doby výzkumu Neferirkareovy pyramidy. Byl to blok vápence, na kterém bylo napsáno "královská žena Chentkaus". Vykopávky České expedice ve 2. pol. 70. let tuto domněnku potvrdily, zároveň však vyvstaly další otázky v kontextu historických událostí.
Pyramida byla postavena jednoduchým a úsporným způsobem z malých bloků vápence, které byly především odpadním materiálem ze sousední Neferirkareovy pyramidy. Bloky byly spojeny hlinitou maltou a uspořádány do třístupňového jádra. Nekvalitní stavební materiál a ne příliš nejpečlivější způsob stavby se podepsaly na postupné devastaci zloději kamene. Její zbytek dnes dosahuje výšky 4 m.
Podzemní část je velmi jednoduchá. Vchod byl umístěn ve středu severní stěny těsně nad zemí. Chodba se nejprve svažovala a posléze se měnila na vodorovnou, při čemž se mírně odkláněla k východu. Těsně před ústěním do pohřební komory byl jednoduchý žulový zátaras. Chodba i komora byly postaveny z nevelkých bloků bílého vápence, pouze plochý strop tvořily obrovské bloky z téhož materiálu. V troskách byl nalezen zbytek sarkofágu, cáry obinadel a pohřební výbavy. Na blocích byly nalezeny četná graffita dokládající nelehký průběh stavby a jejího dokončení.
Zádušní chrám před východní stranou byl vybudován ve dvou velkých etapách. Obě etapy je možno snadno rozpoznat podle použitého materiálu.
Po panovníkově smrti, někdy v průběhu 10. - 11. roku její vlády, musela svou autoritou zajistit právo na trůn zřejmě ještě nedospělého následovníka. Téměř určitě se jím stal Niuserre.