.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Deník z mého putování po Egyptě

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Fotografie z mé cesty po Egyptě


- stránka 2 -

4.10.2003 – 01:30 hod.
Dnes byl (vlastně už včera :o)) báječný den! V 8 hodin ráno pro nás přišel Mohamed a jeli jsme na pyramidy. Nejdříve do Gízy. Velké pyramidy v Gíze patří mezi 7 divů světa. Jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst na světě a největší turistickou atrakcí Egypta.Vstupenka do arálu pyramid v Gíze
Celý pohřební komplex pyramid v Gíze patřil posledním třem faraónům IV. dynastie – Chufevovi, Chafremu a Menkaurovi, což byli otec, syn a vnuk. Sestává z pyramid, tj. hrobek faraónů, dále ze zádušních chrámů a údolních chrámů na břehu Nilu.
Bylo to něco okouzlujícího! Vstup 10 EL. Byla jsem opravdu unešená! Pyramidy a sfinga jsou něco tak neuvěřitelně andělského, že se to slovy ani nedá popsat. Krása, nádhera! Nemůžu uvěřit, že jsem to všechno viděla na vlastní oči. Udělala jsem spoustu fotek – pyramid, sfingy, sebe, Adély i Mohameda.Já a Adéla před Sfingou a Chafreovou pyramidou, vlevo vdáli Menkaureova pyramida - Gíza
Nejdříve jsme se zastavili u Velké sfingy. Je to ta největší socha na světě. Od přední tlapy po ocas měří 57,3 m, vysoká je 20 m, tvář má širokou přes 4 m. Vytesána je z jediného kusu kamene.
Pak jsme pokračovali směrem k Chafreově pyramidě, která vypadá, že je největší, ale ve skutečnosti je o necelý metr nižší než Chufevova pyramida. Je však postavena na výše položeném kamenném platu. Je vysoká 136,5 m, její základna měří 215,3 x 215,3 m, sklon stěn je 52° 20' a vystavěna byla asi v r. 2550 př. n. l. Na špici má zachovalý původní kryt z vápencových desek. Kromě pohřební komory, do které vedou dvě chodby ze severní strany, je v pyramidě jen jedna místnost. Pohřební komora má rozměry 014 x 5 m a dosud v ní stojí žulový sarkofág. Chufevova pyramida se satelitní pyramidou královny - Gíza
Dále naše kroky vedly k Chufevově pyramidě. Je to největší egyptská pyramida a v Gíze nejstarší. Měří 137,2 m, její základna je 230,4 x 230,4 m, sklon stěn 51° 52' a dokončena byla v r. 2690 př. n. l. Původně byla obložena kamennými deskami. Do pyramidy se vstupuje ze severu uměle probouranou šachtou, mírně klesající, která končí po 100 m nedokončenou místností. Po 20 m od vstupu se štola rozdvojuje a vzestupná chodba pokračuje vzhůru 40 m, až do Velké galerie, která je 47 m dlouhá a 8,5 m vysoká. Zde je také začátek horizontální chodby vedoucí do tzv. pohřební komnaty královny. Velká galerie končí v pohřební komnatě faraóna. Do pohřební komory ústí dvě větrací šachty na severní a jižní straně. Na jižní straně Chufevovy pyramidy je muzeum se solární bárkou, která údajně převezla faraónovo mumifikované tělo přes Nil do údolního chrámu.
Menkaureova pyramida (já, Mohamed a Adéla) - GízaNakonec jsme šli k Menkaureově pyramidě. Je to pyramida posledního krále IV. dynastie (asi rok 2530 př. n. l.) a je tou nejmenší pyramidou z trojice. Je vysoká 62 m, základna měří 108,4 x 108,4 m a postavena byla v letech 2520 – 2500 př. n. l. Z vnějšku byla nádherně obložena kamennými deskami ve dvou barvách, spodek a vrchol z asuánské červené žuly, prostřední pás pak z bílého turského vápence. Vnitřní prostory jsou poměrně malé, pohřební komnat měří jen 6,5 x 2,3 m.
Do této pyramidy jsme se šli i podívat. Vstup byl 5 EL. Wow! Byl to ale horor! Dolů do pyramidy se prudce klesalo, lezlo se téměř po čtyřech a bylo tam tak 70 °C! Hotová sauna!
Mohamed nám taky zaplatil malou projížďku a focení na velbloudech. Bylo to super! Jízda na velbloudovi - Gíza  :o)
V Gíze jsme byli asi 3,5 hodiny, a pak jsme si pronajali taxi a jeli dál. Mohamed ho pronajal a dokonce zaplatil celý náš trip – 60 EL!
Nejdříve jsme jeli do Sakkáry, která leží 25 km jižně od Káhiry. Je to staroegyptské pohřebiště zaujímající plochu asi 5 x 2 km a je pozůstatkem zakladatelů a vládců Mennoferu, slavného hlavního města Staré říše, založeného okolo r. 3100 př. n. l. králem Menim. Celé pohřebiště je tvořené systémem hrobových komplexů a hrobek, pyramid, mastab ze všech období egyptských dějin. Vstup do celého komplexu je 10 EL a před vstupem dovnitř se rozprostírá nádherný palmový háj.
Nejdříve jsme se byli podívat ve dvou hrobkách. První v hrobce Ankhma-Hora, pak v hrobce Tetiho. Nástěnné malby v těchto hrobkách znázorňují život v období Staré říše. Král VI. dynastie, Teti, je též stavitelem jedné z pyramid v Sakkáře. V hrobce Ankhma-Hora - Sakkára
Bylo to opravdu úžasné! Z hrobek jsme šli k Džoserově pyramidě. NO COMMENT! Džoserova stupňovitá pyramida je bezesporu nejmonumentálnější stavbou této oblasti. Pochází z období III. dynastie, tj. 27. století př. n. l. Je to první pyramida, která byla vybudována v Egyptě. Za jejího stavitele je označován Imhotep, vezír faraóna Džosera, slavný učenec a lékař, kterému byla v pozdějších dobách prokazována božská úcta.
Džoserova pyramida - SakkáraPyramida stojí na místě rané mastaby a původně sestávala ze šesti stupňů se základnou 125 x 115 m a výškou 61 m. Dnes je po stranách o 4 – 6 m užší a na vrcholku o 2 m nižší, protože jí chybí někdejší povrchové obložení. Celý areál této pyramidy měří 554 x 227 m s plochou asi 15 ha, na které se nacházejí satelitní stavby. Na severní straně k ní přiléhá zádušní chrám se serdábem, tj. uzavřenou místností pro sochu, kde je nyní vystavena podobizna samotného faraóna Džosera. Na východní straně pyramidy se nacházejí dva "domy" symbolizující jednotu země, tj. Horního a Dolního Egypta. Nejzachovalejší částí komplexu je krytá kolonáda čtyřiceti kamenných sloupů. Za kolonádou se nachází velké otevřené prostranství s vysokou kamennou ohradou ozdobenou vlysem v podobě královských kober.
Veserkafova pyramida - SakkáraKousek od Džoserovy pyramidy se nachází polorozpadlá Veserkafova pyramida, která měří 49 m, základna je 73,3 x 73,3 m a sklon stěny je 53°. Pyramidu si nechal postavit zakladatel V. dynastie faraón Veserkaf. Stěny byly obloženy bloky bílého vápence. Vchod do podzemních komor ležel v dlažbě dvora před severní stěnou pyramidy.
Asi po dvou hodinách jsem se vydali na cestu dál, do Memfis. Memfis je legendární první hlavní město sjednoceného Egypta, založené někdy kolem r. 3000 př. n. l. králem Menim, králem I. dynastie. Turisticky nejnavštěvovanější je asi 8 m dlouhá a 4,25 m vysoká alabastrová sfinga a kolosální socha Ramesse II., vysoká 13,5 m.
Vstup byl jen 7 EL. Zde jsme se zdrželi asi hodinu, a pak jsme pokračovali do Dáhšúru na Lomenou pyramidu.

Alabastrová sfinga - MemfisSocha Ramesse II. - Memfis

Dáhšúr leží 20 km jižně od Sakkáry. Je to oblast královských hrobek, jimž vévodí dvě významné pyramidy krále IV. dynastie Snofreva. Vstup 5 EL.
První je Snofrevova Lomená pyramida, která je svým tvarem jedinečná. Není v pravém slova smyslu pyramidou, neboť má dva svahy, první o sklonu 52° stoupá do výšky 45 m, zde se lomí a pokračuje až do výše 92 m pod úhlem 43,5°. Základna měří 185,5 x 185,5 m. Pyramida měřila původně 100 m a kdyby byla dostavěna v původním sklonu, dosáhla by výšky 125 m.
O necelé 2 km dále stojí Snofrevova druhá pyramida – Růžová pyramida, která takto byla nazvána podle barvy svých kvádrů. Sklon stěn je  43,5°, výška je 104,5 m a rozměry základny jsou 221,5 x 218,5 m.

Lomená pyramida v DáhšúruRůžová pyramida - Dáhšůr

V dálce jde také vidět pyramida Amenemheta III. Je to nevzhledná šedočerná ruina pyramidy stavitele XII. dynastie. Měří 75 m, strana základny je 105 x 105 m a sklon stěny je 54° 30' – 56°. Jádro pyramidy bylo postaveno ze sušených cihel. Plášť tvořilo 5 m silné obložení z bloků vápence. Na vrcholu pyramidy byl původně umístěn asi 1,3 m vysoký pyramidion z červené žuly, který je nyní umístěn v Egyptském káhirském muzeu. Pyramida Amenemheta III. - Dáhšúr
Z Dáhšúru jsme jeli zpět. Cestou jsem se zastavili na pyramidách v Abúsíru, který je od Sakkáry vzdálen severně jen 2 km. Nachází se zde komplex tří pyramid, místo původních čtrnácti, které zmizely pod nánosy kamení a písku. Jsou datovány do období V. dynastie.
Největší je Neferirkareova pyramida, která měřila původně 70 m, v současné době ovšem nepřevyšuje 45 m. Připomíná Džoserovou stupňovitou pyramidu, původně však byla pokryta plochými kamennými deskami.
Niuserrova pyramida je prostřední a kdysi k ní vedla od údolního chrámu rampa.
Nejsevernější a nejlépe zachovalou je Sahureova pyramida s pozůstatky zádušního chrámu.
Na těchto pyramidách jsme neplatili žádné vstupné. Pak jsme už opravdu odjeli zpět do Gízy a odtamtud do Káhiry do hotelu.

Neferirkarerova pyramida - AbúsírNiuserrova a Sahureova pyramida - Abúsír

Ještě musím podotknout, že cestou do Sakkáry jsme se stavili v dílně na ruční tkaní koberců. Pracovaly tam děti ve věku od 6 do 15 let, které byly velice zručné. Koberce byly opravdu nádherné!
Při cestě do Dáhšúru a Abúsíru jsme měli možnost také poznat velmi chudou část obyvatel Egypta. Podmínky, ve kterých tam lidé žijí jsou šílené!
V hotelu jsem si pak dala pořádnou sprchu! Byla jsem šíleně zaprášená. V Káhiře se totiž děsně práší. Aby ne, vždyť je to 14-ti miliónové město.
Adéla pak opět zůstala v hotelu spát a já vyrazila s Mohamedem na procházku noční Káhirou. Byla jsem moc Pohled na město (Káhira), vzadu vyhlídková věžšťastná. Chtěli jsme jít na vyhlídkovou věž, ale bylo to moc drahé :o( Ale šli jsme na loďku – felúku, na noční projížďku po Nilu. Bylo to opravdu okouzlující! Naprosto jsem se uvolnila, vypnula mozek na všechno a kochala se nádherou kolem sebe. Vše překrásně svítilo a uprostřed Nilu byl nádherný osvětlený vodotrysk. Wow! Fakt nádhera! Pak jsme se šli najíst do nějaké restaurace s arabskými jídly, a pak ještě do jedné, kde jsem si dala jen jahodový džus. Byla to velice drahá a luxusní restaurace, na opačném konci Caira, u Nilu a část z ní vedla až na Nil, na obrovskou loď, která tam kotvila. Taky mě Mohamed vzal na prohlídku obrovitanánského nákupního centra. Fakt jsem Egyptem okouzlená, a to jsme teprve v Káhiře :o)
Co mě taky zaujalo, byl most přes Nil, na kterém po obou stranách visela spousta vlajek z různých zemí, včetně té naší – české :o)
V 1 hodinu v noci mě Mohamed doprovodil do hotelu. Domluvila jsem se s ním na ráno, na 9 hodin, kdy půjdeme do muzea.

22:05 hodin
Káhirské muzeumRáno jsme vstaly v 7 hodin. Tedy spíše vlastně až ve čtvrt na 8, protože se nám vůbec nechtělo z postele :o) Ale donutily jsme se. Naposledy jsme se vysprchovaly, nabalily věci a vyrazily s Mohamedem do Egyptského muzea.
Muzeum leží na Midan Tahrir, na severní straně náměstí. Jeho expozice obsahuje přes 100 000 exponátů. Vstup 10 EL, foto 10 EL. Wow! Byla jsem opravdu nadšená! To, co muzeum ukrývá mě opravdu dostalo. Překrásné sochy, sošky, rakve a sarkofágy... Tisíce různých předmětů! Poklady z Tutanchamonovy hrobky – expozice 1700 V zahradě Káhirského muzeapředmětů z jeho hrobky je umístěna ve 12 místnostech muzea. Místnost č. 3 obsahuje zlaté předměty, šperky, amulety nalezené přímo v sarkofágu, zlaté sandály, dvě nejvnitřnější rakve, jedna z ryzího zlata, druhá dřevěná s pozlaceným povrchem a zvláště pak jeho legendární maska z tepaného zlata vykládaného drahými kameny. Místnosti č. 7 – 9 obsahují čtyři pozlacené dřevěné skříně, místnosti č. 15, 20 a 30 obsahují trůny, křesla, válečné vozy, lůžka, ozdobné skříňky, roucha, sochy, vázy, zbraně, šperky, magické a užitkové předměty, vše ve zlatě, vyzdobené alabastrem, drahými kameny a vzácným dřevem. Místnosti č. 40 a 45 obsahují Tutanchamonovy hračky a toaletní předměty. Nádhera!
Šli jsme i do oddělení mumií. Zde se platilo zvláštní vstupné 20 EL a nesmělo se zde fotit! Škoda :o( Bylo to totiž něco překrásného! Nádherná mumie Sethiho I., Ramesse II. a IV., Amenhotepa III. a další... Krása! Nemám slov. Nemohla jsem uvěřit, že všichni tito faraónové odpočívali v zemi téměř 5000 let a teď si jen tak leží na povrchu a vypadají tak zachovale, jako by jen spali. Mnohé mumie měly zachovalé nehty, zuby, vlasy... Prostě vše, jako by jen zavřely na okamžik oči. Nejzachovalejší byla mumie Ramesse II. je to neuvěřitelné...
V zahradě muzea jsme pak strávili taky zhruba hodinu. Bylo tam toho opravdu mnoho k vidění. Strávili jsme v Egyptském muzeu tedy dohromady asi 5,5 hodiny.

Socha Achnatona - Káhirské muzeumSoška Anupise (boha mumifikace) - Káhirské muzeum

Dřevěná Tutanchamonova vnitřní rakev s pozlaceným povrchem - Káhirské muzeum

Tutanchamonova legendární maska z tepaného zlata - Káhirské muzeum

Pak jsme se šli projít naposledy po Cairu. Šli jsme taky znova na projížďku lodí. Byla jsem maximálně happy!!! Štěstím jsem celá jen zářila. Adéla si našla spoustu nových egyptských přátel a vesele se bavila. Pak jsme se šli ještě projít a po 20. hodině se vrátily do hotelu pro bágly. Mohamed jel s námi pak i na nádraží, pomohl nám najít naše místa a rozloučil se s námi.
Přesně ve 22 hodin vlak vyrazil. Jsme na cestě do Luxoru, který je od Káhiry vzdálen jižně 721 km. Vlak je pěkný, čistý, s klimatizací, sklopnými sedadly, televizí a rádiem. Je o moc lepší, než to, co jezdí u nás, a to je to jen II. třída. Ráno bychom měly být na místě. Pak se uvidí!

Na felúce na NiluNa felúce na Nilu (Adéla a její noví kamarádi)