.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Djeser Djeseru (Dajr al-Bahrí)

Chrám Mentuhotepa II.

Ti, kdo přijedou do Dajr al-Bahrí, věnují svou pozornost především chrámu královny Hatšepsovet a většinou ani nevědí, že v těsném sousedství se nalézá další neméně unikátní chrám Mentuhotepa II., který je z trojice zdejších chrámů nejstarší. Pravdou je, že chrám je velmi poničen, jeho architektura však stojí alespoň za stručnou připomínku. Byl vytesán do skály, do hloubky 150 metrů. Před chrámem byla zbudována rozsáhlá terasa, z které se snad vypínala pyramida, a kterou obepínalo 140 obřích kamenných sloupů. Na terasu dále přiléhalo nádvoří a umělá zahrada, kde byl, jak již tomu v Egyptě bývá, náhodou objeven hrob panovníka s jeho sochou zabalenou jako mumie. Autorem tohoto objevu byl Howard Carter.

Chrám královny Hatšepsovet

Dalším unikátem faraónské historie je terasový chrám královny Hatšepsovet. Chrám je postaven v jakési skalní zátoce pod téměř pohádkovým skalním srázem hory El-Kurn. Architekt Senmut jej naprojektoval jako tři nad sebou postavené obrovské terasy, navzájem spojené jakýmisi "nájezdy", nebo rampami. Jednotlivé terasy jsou při straně u skalního srázu lemovány sloupovými síněmi, resp. kolonádami. Ta první obsahuje  kolem každé strany spojující rampy 22 sloupů, druhá s 2 x 44 sloupy a třetí s 84 sloupy.  Byla zde vybudována obrovská zahrada, plantáže papyru a zasázeny stromy do vyhloubených a dovezenou hlínou naplněných jam. Po stranách druhé, střední  terasy jsou umístněny dvě kaple. Na západě kaple bohyně Hathor s 24 sloupy a na východě kaple boha Anupa s 12 sloupy a Sluneční chrám boha Raharachteje. 
Chrám královny Hatšepsovet
Stejně jako ostatní egyptské chrámy, byl i Hatšepsovetin chrám vyzdoben řadou nástěnných maleb. K těm nejslavnějším patří líčení výpravy do země kadidla Puntu (snad dnešní východní Súdán), přivítání egyptské výpravy lidem Puntu a její kněžnou a dále nakládání obchodních lodí a plavba domů. V síni zrození si pak můžeme prohlédnout cyklus zrození královny a její božský původ. Horní terasa pak obsahuje zádušní kult královny a jejího otce, obětní dvůr slunečního kultu a svatostánek boha Amona. Celý chrám byl obehnán ohradní zdí, dalšími kolonádami a rampami a vstupní branou zdobenou stromy (jejich 3500 let staré pařezy je možné vidět i dnes), do které se vcházelo alejí sfing. 
Autorem architektonického plánu Hatšepsovetina chrámu je slavný architekt Senmut, který si rovněž nechal postavit svou hrobku v Dejr al-Bahrí, a to přímo před vchodem do chrámu, takže její komory se táhly pod jeho nádvořím. I on však při svém projektování čerpal z nejstaršího z trojice chrámů v Dejir al-Bahrí - z chrámu Mentuhotepa II. (11. dynastie). Když byl chrám v 19. století objeven, byl absolutně v troskách. Ty měl na svědomí Thutmose III., dále pak Achnaton, který nechával likvidovat veškerá božstva, kromě svého Atona a nakonec zemětřesení a jiné přírodní vlivy.

Vzhledem k tomu, že je zmíněna trojice chrámů, zbývá ještě uvést chrám Thutmose III., který se nachází mezi chrámy a z jehož slávy zbylo jen pramálo.