.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Pyramidové pole v Dáhšúru

Dáhšúr leží v nejjižnější části memfidského pohřebiště. Snofru, první panovník 4. dynastie, tu dal postavit dvě kamenné pyramidy. Jsou známé pod názvy Lomená pyramida a Červená pyramida.

Lomená pyramida

Lomená pyramidaLomená pyramida byla pravděpodobně první královský hrob, postavený jako skutečná pyramida. Když byla stavba z poloviny hotová, úhel sklonu byl náhle upraven. V té době byl zaveden také nový způsob, jak pokládat bloky obložení. Tyto změny byly možná motivovány zhroucením pyramidy v Medúmu.
Stavba byla započata podle prvotního plánu pod úhlem stěny 60°. V průběhu stavby byl však snížen na 55°, ovšem za cenu rozšíření základny. Tato stavební změna však nebyla poslední. Když stavba dosáhla do výšky přibližně 45 m, došlo k další redukci úhlu na pouhých 43°. Tato změna znamenala snížení objemu horní časti, která byla již pravděpodobně vynucena hrozícím poškozením vnitřních komor. Pyramida tak získala svůj charakteristický tvar.
Snofrevova Lomená pyramida, dnes nedostupná, stojí v prostoru patřící egyptské armádě.
 
 

Červená pyramida

Červená pyramida

Červená pyramida se nachází asi 4 km severně od Lomené pyramidy nedaleko vesnice Dáhšúr. Její jméno jí dala barva místního růžového vápence, z něhož je postavena, proto je také někdy označována jako Růžová pyramida.
Červená pyramida je rozměrná skutečná pyramida, postavená pod stejným úhlem jako horní část Lomené pyramidy.
V době Snofruovy smrti byla pyramida dokončena, přesto není jednoznačně dokázáno zda byl Snofru v Červené pyramidě pohřben.